Kuruculuğunu Pelin ve Mevlüd Oruç’un yaptığı Orontes Kitabevi tarafından düzenlenen söyleşi ve imza gününün konuğu “Kısa Dalga Hatıralar” kitabının yazarı Mehmet Salmanoğlu oldu.
Orontes Kitabevi’ nde geçtiğimiz cumartesi gerçekleştirilen Salmanoğlu’ nun söyleşi ve imza gününe; HDP Hatay İl Yöneticisi Tuncay Yılmaz, TİP İlçe Başkanı Önder Tam ve İlçe Yönetimi, SYKP İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon, SMMM Odası Samandağ Temsilcisi Gül Oruç, 2019 Seçimleri Samandağ Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Kuzu, Samandağ Emekli Dayanışması Üyeleri, Eğitimci Yazar Bülent Can ve çok sayıda kişi katıldı.
Yazar Mehmet Salmanoğlu, söyleşide Hatay’ın Altınözü ilçesinde 1944 yıllarında başlayan ve bu günlerini şekillendiren yaşamından kesitler sundu.
Salmanoğlu, konuşmasında, kitabı Kısa Dalga Hatıralar”da; Antakya’ yı serüvenlerle dolu hayatını, Behice Boran’ın Türkiye İşçi Partisi ile parlamentoya 15 milletvekili ile geldiği zamanları, Veysi Sarısözen ile yürüttükleri seçim çalışmalarını, FKF’ nin kuruluşundan itibaren yaşananları 1960’ lı -1970’li- 1980’ li yıllardan günümüze uzanan mücadele dolu yaşamını hamasetten uzak anlatmaya çalıştığını ifade etti. 
Salmanoğlu, kitabında, bu anıların kendi kuşağının ve sonraki kuşağın devrimci siyasi mücadelesinin 60 yıllık serüvenini ve ödediği bedellerin bir yaşanmışlığı ve tanıklığı olduğunu ifade etti. Kitabın otobiyografi olmasının yanında dönemin siyasi olaylarına da ışık olması açısından yeni nesile bırakılmış yazılı bir belge olmasının da mutluluğunu yaşadığını ifade etti. 
Salmanoğlu’nun konuşmasının ardından, katılımcılar; dünden bugüne yaşanan siyasi gelişmeler, günümüzde demokrasi mücadelesi ve örgütlenme sorunu, geçmişte ve günümüzde yaşanan bazı olaylara bakış açısı üzerine sorular sordular, katkılar yaptılar.

Salmanoğlu, katılım gösteren herkese teşekkür etti. Söyleşi sonunda katılımcılar Salmanoğlu'na kitaplarını imzalattı.
 Foto-Haber: Eren Aslan