Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, ilçemizde TOKİ’ye devredilen zeytinlik alanlarla ilgili basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Üniversite öğrencisi Gülben Tut Hayatını Kaybetti. Üniversite öğrencisi Gülben Tut Hayatını Kaybetti.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, ilçemizde TOKİ’ye devredilen zeytinlik alanlarla ilgili basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.
   Ziraat Odası Başkanı Kamacı, TOKİ yapılacak bölgedeki çiftçinin konudan dolayı muzdarip olduğunu ifade ederek “ Biz her ne kadar konuyu yeni öğrendiysek de, bu meselenin 3-4 aylık bir geçmişi olduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz. Buradaki yerel yönetici ve parti başkanı olan arkadaşlarımızın bu konudan haberleri olmasına rağmen vatandaşlarımızı, orada yaşayan çiftçilerimizi bilgilendirmemiş durumda. Bizim de haberimizin olmasıyla birlikte çiftçilerimizle birlikte tepkimizi ortaya koyduk. Zira Samandağ ilçesine baktığımızda ve ya TOKİ’ ye baktığımızda il bazında alınan kararda bir sıkıntı olmuyor. Fakat nüfus oranı düşük olan bizim gibi ilçelerde bu tür kararları alırken, ilçenin dinamiklerini muhtarları, STK’larını, kanaat önderlerini, yöneticilerini bir araya getirmek suretiyle fikri alınarak adım atılmalıydı. Böylesi çok daha iyi olurdu. Ben buradan kararı alan yöneticilerin iyi niyetinden şüphe etmiyorum. Ama Samandağ’ın sosyal ve kültürel yapısına baktığımızda TOKİ konutlarında ikamet edecek bir tane Samandağlının olabileceğine ihtimal vermiyorum. 
Diğer taraftan bir yerde konut projesi diğer tarafta 40 -50 yıldır toprağını, suyunu taşıyarak zeytinlik tarımsal alana dönüştürmüş çiftçilerimiz söz konusu. Ayrıca yapılacak konutlarla doğanı bozulması söz konusu. 
Zaten geçmişteki yerel yöneticilerin yaptığı yanlışlar yüzünden ilçemizde çarpık bir yapılaşma söz konusu. Daha önce tarımsal alanların imara açılmasıyla birlikte çok aşırı toprak kaybından dolayı pişmanlık yaşadığımızı siz de biliyorsunuz.  Dolayısıyla bu pişmanlığı ve bu hataları tekrar tekrar yapmanın bir anlamı yok.” dedi.
Her şeyi hizmet olarak görme anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Kamacı, “Hizmet olarak gördüğünüz bir konu ilerleyen zamanlarda bir handikaba dönüşebiliyor. Hala mütahitler tarafından bina yapılmaya devam ediyorken, burada yüzlerce konut satılmamışken, kiralanmamışken bir konut deposu haline dönüşmenin, paramızı betona yatırmanın ne anlamı var? 
Ayrıca bu işi öyle bir yere yapıyorsunuz ki, gelir getiren, çiftçilerimizin geçimini sağladığı bir yeri yok edip konut haline dönüştürüyorsunuz. Biz buna karşıyız.” Dedi.
Kamacı, sosyal ve kültürel yapımız itibarı ile yerel halkın özellikle Samandağ, Defne, Arsuz gibi yerlerdeki vatandaşların o konutlarda oturmayacağı iddiasında bulundu. 
TOKİ yapılacak alan ile ilgili öncesinde bilgisi olan bazı kişilerin oradan ucuz yollu arsa satın aldıklarının iddia edildiğini bununla ilgili bilgisinin olup olmadığı ile ilgili soruya Ziraat Odası Başkanı Kamacı “Oranın TOKİ alanı olacağını bilen, yani bu kararı alan insanlardan bahsediyoruz, iradeye yakın olan vatandaşlar gitmişler oradan tapulu mal satın almışlar. Önümüzdeki süreçte burası tarım alanından çıkacak, imara açılacağı bilgisini çok daha öncesinden alan insanlardan bahsediliyor.” dedi.
Kamacı, buranın TOKİ alanı olacağı bilgisinin çiftçiye verilmediğini belirterek, “Ecrimisil ödeyerek yıllardır o bölgede emek harcayan üretim yapan çiftçinin, bina yapmak suretiyle çiftçinin elinden alınmasını zeytinliklerimizin ve etrafındaki ormanlık arazinin yok edilmesini doğru bulmuyorum.“ dedi.
Foto-Haber: Eren Aslan